Kapat

YouTube’dan ne kadar para kazanılır? Ayda 500 bin dolar!

Anasayfa
İnternetten Para Kazanmak YouTube’dan ne kadar para kazanılır? Ayda 500 bin dolar!

YouTube’u nasıl bilirsiniz?

YouTube‘u nasıl bilirsiniz? YouTube’u seviyor musunuz? Şahsen ben seviyorum. Neler sevdiğinizi bilip size daha çok seveceğiniz şeyleri önermesini ve eğlenceli şeyleri bulmanın kolaylığını gerçekten çok seviyorum.

Ancak YouTube’un bir eğlence sitesi bir video sitesinin olmasının yanı sıra aynı zamanda bazı kişiler için iyi bir kazanç elde edilebilecek bir iş yeri olduğunu biliyorsunuz sanırım. Hatta bu kazançlar bazen o kadar iyi olabiliyor ki bu işi artık meslek haline getiren bir çok kişiler var. Onlar da bildiğiniz gibi YouTuber diyoruz.

YouTube nasıl kazandırır?

Şimdi gelelim YouTube’ın kazanç sistemine. YouTube yayıncılara yayınlanan reklamlardan komisyon veriyor. Bu sistem Google’ın AdSense servisi baz alınarak hazırlanmış ve size ne kadar para ödendiği 1,000 (bin) izlenmenin getirdiği reklam gelirine göre değişiyor. Google bunun yüzde 45’ini kendisi alıyor. Bazı yayıncılar her 1,000 izlenme için 1.5 dolar alırken, bazıları 5 veya 10 dolara kadar alabiliyor. 1 miyon izlenmeyi de bu şekilde hesap edebilirsiniz.

YouTube’da kazanabileceğiniz para genellikle videonuzdaki reklamların performansına göre değişiyor. Demek istediğin ne kadar fazla tıklanma o kadar fazla para.

YouTuber olarak hayatımızı geçindirebilir miyiz?

Şimdi can alıcı bir soruya gelelim. Peki YouTube videoları yaparak hayatınızı geçindirebilir misiniz? Cevabım, evet olabilir.

YouTube ile milyoner olmak hayal mi?

Tabi ki zor, en başta olmak üzere çok fazla emek vermeniz gerekir. Ama imkansız değil. YouTube ile milyoner  olan bir çok kişi var. İsterseniz YouTube’un milyoner yaptığı en çok bilinen kişileri tanıyalım.

1. PewDiePie

İlk sırada PewDiePie olarak bilinen, 60 milyondan fazla takipçisi ve 10 milyardan fazla izlenmesi olan Felix Kjellberg. Videolarında sık sık çığlığını duyabileceğiniz veya eğilip bükülürken görebileceğiniz Kjellberg daha çok gençlere hitap eden bilgisayar oyunu videoları yapıyor.

Kjellberg’in ayda 210,600 ila 1.8 milyon dolar kazandığını tahmin ediliyor.

2. TheFineBros

İkinci sırada ise 16 milyondan fazla takipçisi ve “sadece” 3 milyar izlenmeyle “React” video serileriyle ünlenen TheFineBros kanalı bulunuyor. Bu videolarda bir grup çocuk, genç veya yaşlı insan sosyal medyada popüler olan videoları izleyip yorum yapıyor. Bu şovun başarısı insanlardan geliyor çünkü hangi popüler videoların seçileceğine YouTube kullanıcıları karar veriyor. (Kanal fikri gerçekten iyiymiş.)

TheFineBros ayda 71,000 dolar ila 591,300 dolar arasında para kazanıyor.

3. DisneyCarToys

Üçüncü sırada ise bir Disney oyuncak videoları yayınlayıcısı bulunuyor. DisneyCarToys adlı kanalda çoğunlukla oyuncak bebeklerin ve diğer oyuncakların konuşurmuş gibi gösterildiği videolar yayınlanıyor. Size ilginç gelmeyebilir ancak kanalın yaklaşık 6 milyon takipçisi bulunuyor. Videolar ise 900 milyondan fazla kez izlenmiş.

Bu videolar ayda 67,400 ila 561,400 dolar arasında para kazandırıyor.

Özetle, sizin de yazıdan anlayacağınız gibi en fazla rağbeti eğlence görüyor. Ama şunu size samimiyetle söylemeliyim ki YouTube sempatik olmanın, karizmanın, doğru alana yönelmenin ve bir işi gerçekten severek yapmanın, yüksek prodüksiyon maliyetlerinden ve ünlülerden daha önemlidir. Televizyon yavaşça yerini dijital eğlenceye bırakırken normal insanlar için yeni iş imkanları doğuyor. Tek ihtiyacınız olan öz güven ve iyi bir fikir. 😉

“YouTube’dan ne kadar para kazanılır? Ayda 500 bin dolar!” üzerine 2 yorum

  1. Emre Aktaş says:
  2. Selim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir