Kapat

Ücretsiz Blog Açmak: Google Blogger ile Adım Adım

Anasayfa
Blogging Ücretsiz Blog Açmak: Google Blogger ile Adım Adım

Bir blog açmaya, yazılar yazmaya ve bu blog üzerinden para kazanmaya karar verdiyseniz doğru yerdesiniz. Blog kurmak istiyorsunuz fakat bunun için bütçeniz yok mu?

Hiç sorun değil! Google’ın sizler için sunduğu Blogger servisi, dakikalar içerisinde ücretsiz blog açmanızı sağlıyor.

Önemli olan bir husus, açmaya karar verdiğiniz bu bloğun bir amaç taşıması. İster öylesine ister para kazanmak için olsun, size tavsiyem fikir sahibi olduğunuz bir konu hakkında blog oluşturun. Neden mi? Çünkü Fikir sahibi olmadığınız bir konuya yönelik blog açarsanız blog için yazılar yazdığınızda hemen sıkılırsınız ve emin olun bu isteyeceğiniz en son şey. Haa yok ben diğer blogların yazılarını kopyala yapıştır yaparım diyorsanız bu da hiçbir işe yaramaz. Çünkü Google bunu hemen farkedecek ve siteniz ceza alacaktır. Böylece hiç kimse sitenizi ziyaret edemeyecek. Bu yüzden blogumuz tamamen özgün olmalıdır.

Neden Google Blogger?

Ücretsiz bir blog oluşturmak istiyorsanız, bu işe yeni başlıyor veya çok fazla tecrübeniz yok ise kesinlikle Google Blogger kullanmanızı tavsiye ediyorum. Neden diye soracak olursanız. Bunun için bir çok sebep söyleyebilirim. Fakat önemli olan hususları sizin için kısaca açıklayayım.

1. Kesinlikle güvenilirdir. Arkasında teknoloji ve yazılım devi Google bulunuyor.

2. Sitenizin tanınması ve Google tarafından indexlenmesi (taranması) daha hızlıdır.

3. Kurduğunuz blog üzeriden para kazanmak isterseniz Google AdSense onayı almanız çok daha kolaydır.

4. Oldukça popülerdir.

5. SEO açısından daha güçlüdür.

Bu liste daha da sayılabilir. Fakat unutmayın ilerleyen zamanlarda eğer kendinize özel bir domain ve hosting almak isterseniz yazılarınızla birlikte blogger’dan wordpress’e geçiş yapabilirsiniz.

Blog açmak hakkında sıkça sorulanlar

Blogumuzu kurmadan önce blog açmak hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarını hiç uzatmadan kısa ve net olarak cevaplamak istedim. Ardından hemen blog kurmaya başlayabiliriz.

Neden blog açmalıyım?

Katkı sağlayın: Yazılarınız ile başkalarına yardımcı olabilir ve aynı zamanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Para kazanın: Başkalarına yardım edip kendimizi geliştirirken güzel paralar kazanabiliriz.

Ün sahibi olun: Mesela mesleğiniz ile ilgili bir blog açtınız ve kaliteli içerikler üretmeye başladınız. Böylece yavaşça tanınacak ve belki de çok iyi iş teklifleri alabileceksiniz.

Blog kurmak için kodlamayı öğrenmek mi gerekiyor?

Kesinlikle hayır. Bir blog kurmanız için herhangi bir teknik bilgi edinmeniz gerekmez veya kodlamayı öğrenmek zorunda değilsiniz. Bu yazıyı adım adım takip ederek 12 yaşından 70 yaşına kadar kim olursa olsun blog kurabilmesi için bilgisayar kullanmayı bilmesi yeterli. Yani facebook’ta like atabilen herkes blog kurabilir 🙂

Hangi konuda blog açmalıyım?

İstediğiniz konuda blog açabilirsiniz. Fakat size tavsiyem ilgi alanlarınızdan birisi ile ilgili veya mesleğiniz ile alakalı blog oluşturun. Böylece bu işi severek yapacak ve sıkılmayacaksınız. Üstelik daha kaliteli içerikler ortaya koyacak ve daha fazla para kazanabileceksiniz.

Blogger ile ücretsiz blog nasıl kurulur?

Adım #1: Google hesabı oluşturma

Blogger ile ücretsiz bir blog kurmamız için öncelikle bir Google hesabına yani Gmail’e ihtiyacımız var. Eğer bir gmail hesabınız yoksa hemen buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.

Adım #2: Blogger.com kaydol

Hesabınızı oluşturduysanız hemen blogger.com adresine gidip “Blogunuzu oluşturun” butonuna tıklayalım. Eğer karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa geldiyse; Blogger profili ile devam ediyoruz.

Adım #3: Yeni blog oluştur

Şuana kadar sadece Blogger hesabımızı oluşturmuş olduk. Şimdi blogumuzu oluşturalım. Giriş ve kayıt işlemimiz tamamlandığında karşımıza Blogger sayfası gelecek ve sayfanın tam ortasında “YENİ BLOG” butonunu görebileceksiniz.

“YENİ BLOG” butonuna tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi pencere gelecek. Bu pencerede yeni blogumuza ait bilgileri girmemiz istenecek.

Başlık: Tahmin ettiğiniz gibi başlık kısmına blog sitemizin başlığını yazacağız. Başlığımız oldukça önemlidir. Başlık yaratıcı, anlaşılır ve özgün olmalıdır. Ziyaretçinin ilgisini çekmelidir. Ayrıca arama motorlarında iyi bir şekilde görünmeliyiz. Bu yüzden çok fazla uzun olmamalı ve yazım kurallarına dikkat etmeliyiz. Blog başlığınızı biraz düşündükten sonra yazabilirsiniz. Yanlış yazarsanız da herhangi bir sorun olmaz. Daha sonra blog başlığınızı tekrardan düzenleyebilirsiniz.

Adres: Ardından can alıcı yerimiz adres alanı. Blog adresimiz. başlık ile uygun olmalıdır. Size tavsiyem olabildiğince kısa bir adres seçmeye çalışın. Adres adımızı yazdığımızda mesela; adresadi.blogspot.com şeklinde adrese sahip olacağız.

Tema: Son adım olarak blogumuza uygun bir tema seçmek olacak. Tavsiyem, blog ile uyumlu ve sade bir tema seçmeniz. Tema renkleri göz yormamalı. Kullanıcılar blogunuzu ziyaret ettiği zaman içerikler daha iyi bir şekilde vurgulanması gerekmektedir.

Bütün blog bilgilerimiz tamamsa o zaman hemen “Blog oluştur” butonuna basıp blogumuzu oluşturuyoruz.

Karşınızda Blogger arayüzü!

Evet şuan blogumuzu oluşturduk ve blogumuzda yazılar yazıp yayınlamaya hazırız. Ama isterseniz öncelikle Blogger arayüzünü biraz tanıyalım.

Blog’u görüntüle: Bu bağlantıdan blog adresimize gidebiliyoruz ve yaptığımız değişikliklerin nasıl göründüğüne bakabiliyoruz.

Kayıtlar: Yayınlarımızı görüntüleyebilir ve kontrol edebiliriz.

İstatistikler: Yazılarımızın okunma sayısı, bugünkü, dünkü, geçen ayki vs. sayfa görünteleme sayısı gibi istatistik bilgilerini buradan görebilirsiniz.

Yorumlar: Yazılarımıza yapılan yorumları görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Kazançlar: Şüphesiz ki herkesin en sevdiği bölüm 🙂 AdSense’e başvurup hesabımız onaylandıktan sonra, blogunuzun reklamlardan ne kadar kazandığını görebileceksiniz.

Kampanyalar: Google AdWords ile blogumuzu tanıtmaya ve geniş kitlelere yayılmasını sağlayan bölüm.

Sayfalar: Bu bölümden blogumuz için yeni özel sayfalar oluşturabilir, görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Yerleşim: Blog düzeninizi bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

Tema: Blog temanızı buradan düzenleyip, değiştirebilirsiniz.

Ayarlar: Bu kısmından temel olarak başlık, açıklama, blog adresi, https, izinler, kullanıcı ayarları gibi daha bir çok ayarı ve bilgiyi düzenleyebilirsiniz.

“Yeni yayın” butonu: Buraya tıklayarak yeni içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz!

İlk içeriğimizi oluşturalım!

Her şey tamam! Şimdi ilk içeriğimizi oluşturmaya başlayalım. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi makale yazmanız için Blogger arayüzü gayet şık, sade ve anlaşılır durumda. Ben yine de sizlere görselin hemen altına ufak açıklamalar yapayım.

Yazı başlığı: Sayfanın en başında yer alan text alanına yazımızın başlığını giriyoruz.

Araç çubuğu: Başlık alanının hemen altında bir araç çubuğu görmektesiniz. Yazımızı biçimlendirmek için (renklendirme, koyulaştırma, bağlantı verme, resim veya video ekleme vs.) birçok araç mevcut.

Yazı alanı: Hemen altında yazımızı yazmamız için temiz bir sayfa bulunuyor. Buraya da yazımızı yazacağız. Size tavsiye ediyorum; yazılarınız 300 kelimeden az olmasın.

Yayınla butonu: Yazımızı tamamladıktan sonra bu butona basarak yazıyı blogunuzda yayımlayabilirsiniz.

Kaydet butonu: Yazınız bir oturuşta bitmeyebilir. Bu yüzden yazınızı yayınlamadan “Kaydet” butonuna tıklayarak yazınızı taslak olarak kaydedip daha sonra yazınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Önizleme butonu: Yazınız henüz tamamlanmadan ve bu yazıyı yayınlamadan yazının blogunuzda nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Blogdan para kazanabilir miyim?

Elbette kazanabilirsiniz. Beyaz yaka işini bırakıp Blogger olan bir çok kişi var. Eğer gerçekten merak uyandıran, özgün ve kaliteli içerikler yayınlar ve bu işi severek yaparsanız gerçekten mükemmel paralar kazanabilirsiniz. Peki nasıl? Bu sorunun cevabı çok basit. Google’ın AdSense servisine başvurabilirsiniz. AdSense hakkında detaylı bilgi isterseniz şu yazıyı okuyabilirsiniz. Bağlantıyı şuraya bırakıyorum; Google AdSense nedir, nasıl çalışır, ne kadar para kazandırır?

Aklınıza takılan herhangi bir soru, yazıda bulunan eksiklikler veya yazı hakkındaki düşüncelerinizi hemen aşağıda yorum olarak bizlere gönderebilirsiniz. Teşekkür ediyoruz!

Başarılar. Bol kazançlar!

“Ücretsiz Blog Açmak: Google Blogger ile Adım Adım” üzerine 1 yorum

  1. Nasılcılar says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir