Kapat

Google’ın programlama dili Go ile tanıştınız mı?

Anasayfa
Go Programlama Google’ın programlama dili Go ile tanıştınız mı?

Google yıllardır C, C++, Java, Python vb. bir çok güçlü programlama dilini kullandı ve hala kullanmaya devam ediyor. Go da Google’ın 2009 yılında piyasaya ilk defa sürdüğü programlama dilidir. Bu Go adını verdiğimiz Google’ın programlama dilinde Ken ThompsonRob Pike ve Robert Griesiemer gibi üstadların büyük emekleri var. Bu üstadların adını daha önce duymadıysanız kısaca şöyle tanıtabilirim kendilerini; Unix işletim sistemi, C programlama dili, Plan9 ve UTF8’i bu üstadlar tasarladı. Bu abilerimizde de tecrübe ve bilgi zaten tavan. Bir de Google gibi teknoloji ve yazılım devinin fikirleri, tecrübeleri ve düşünceleri de birleşince ortaya Go dili (golang) çıkmış.

Go neye benziyor?

Go programlama dilinde ilk farkedeceğiniz şey basitlik ve temiz söz dizimi (syntax). Zaten Google’dan beklenilen de budur. Go tamamen açık kaynak bir dildir ve öğrenmesi oldukça basittir. Go dili geliştirenlerin prensibi ise “bir işi yapmanın en iyi yolunu bulduysan farklı yöntemlere gerek yoktur” üzerine kuruludur.

Go tek bir dosyaya derlenir. Bu da tek bir binary dosyası üzerinde taşıma ve yönetim gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelir ki, Java ve C# gibi dillerde taşıma-kopyalama işlemleri ciddi sorunlar ve vakit kayıplarına neden olabilir.

Go uygulamanızın içerisinde C, Python gibi farklı dilleri doğrudan kodunuzu yazarak çalıştırabilirsiniz.

Go hangi amaçlarda kullanılabilir?

Go programlama dilini sunucular ve alt sistemler yazmak için mükemmel bir çözüm olabilir. Ancak tabi ki bunların yanında web için de hızlı geliştirme ve yüksek performansı ile oldukça kaliteli projeler üretebilirsiniz. Go şuan native olarak henüz tam uyumlu kullanılabilir olmasa da Google, Android işletim sistemi üzerinde Go programlama dili kullanılabilmesi için mobil proje yürütmektedir.

Go dilini kimler kullanıyor?

Go dili diğer dillere göre çok yakın bir tarihte geliştirilmesine rağmen büyük projeler için tercih edilen bir dil haline gelmesi pek uzun sürmedi. Projelerinde Go dilini kullanan önde gelen firmalardan bazıları şunlardır;

  1. En başta tabi ki Google
  2. Apple
  3. Twitter
  4. Amazon
  5. Github
  6. Ubuntu
  7. Dropbox
  8. Facebook
  9. Koding
  10. Docker

Daha uzun bir liste istersen şu adresi GitHub’ın şu adresini ziyaret edebilirsin; https://github.com/golang/go/wiki/GoUsers

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir