Kapat

Google’ın hikayesi ve kuruluşu

Anasayfa
Google Genel Google’ın hikayesi ve kuruluşu

Google nedir?

Google, başta internet araması olmak üzere çevrimiçi bilgi dağıtımı ve reklam teknolojileri gibi birçok alana yatırımlar yapıp hizmet veren çok uluslu bir Amerikan şirketidir.

Hikayesi ve kuruluşu

Her şey nasıl başladı?

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin ilk tanıştıklarında 24 ve 23 yaşlarında üniversiteden oldular. İlk başlarda konuştukları konular hakkında zıt görüşleri oldu. Ancak bu ikilinin ortak düşündüğü bir konu vardı: İnternet üzerinde bulunan tonlarca verinin bir şekilde sınıflandırılması ve arandığı zaman kolayca bulunabilmesi gerekiyordu.

1996 yılında beraber çalışmaya başladılar ve “BackRub” adını verdikleri arama motorunu kurup geliştirmeye başladılar. Eski  bilgisayarlardan kurdukları sunucu ortamı için üniversiteye yeni gelen parçalar arasında ödünç alabilecekleri parçalar bulabilmek o zamanlar için büyük nimet sayılıyordu.

Aradan geçen bir yıl içerisinde bağlantıların çözümlenmesi için BackRub’ın getirdiği yeni yöntem gittikçe daha fazla ün kazanmaya başladı.

1998 yılı

Larry ve Sergey çalışmalarını geliştirmeye devam ettiler ve pazarlık ederek satın aldıkları diskleri Larry’nin yurt odasına yerleştiriyorlar böylece Google’ın ilk veri merkezi hayata geçmiş oluyor. Bu arada Sergey de potansiyel müşterilere ellerindeki ürünü anlatıp proje için kaynak sağlamaya çalışıyor. Ancak o zamanlar yükselişte olan “.com” şirketleri bile bu işe pek sıcak bakmıyor.

Hatta görüşülen potansiyel alıcılar arasında Yahoo’nun kurucularından David Filo da var ve genç iki arkadaşa projelerini kendilerinin geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye ediyor.

Büyük oyuncuların ilgisini çekemeyeceklerini anlayan Sergey ve Larry kendi başlarına devam etme kararı alıyorlar ancak veri merkezini kurmak için kredi kartlarına yüklendiklerinden para sıkıntısı yaşıyorlar.

Tam bu sırada şansları geri dönüyor ve Sun Microsystems’in kurucularından Andy Bechtolsheim’la kısa da olsa bir görüşme ayarlayabiliyorlar. Yaptıkları sunumun sonunda Andy’nin bir yere yetişmesi gerektiğinden ikiliye aceleyle 100.000 $ değerinde bir çek yazıp ayrılıyor. Google Inc. adına yazılan bu çek ortada henüz öyle bir firma olmadığı için uzun süre bozdurulamadan bekliyor.

Eylül 1998’de üç kişilik kadroya sahip şirketlerini bir arkadaşlarının garajına yerleştiriyorlar. Bu arada günlük 10.000 arama sayısına yaklaşan beta aşamasındaki site gazetelerin ilgisini çekmeye başlıyor. Aralık 1998’de PC Magazine, en iyi 100 internet sitesi ve arama motoru arasında Google’ı da gösteriyor. Böylece Google gittikçe artan bir hızla tanınmaya başlıyor.

1999 yılı

Hızlı bir büyüme sürecine giren Google sekiz elemana ve günde 500.000 sorguya erişti. En sonunda geliştirilmesi başlangıç için tamamlanan site 21 Eylül 1999’da beta yazısını kaldırarak büyük ve yaratıcı gelişmelerle günümüze kadar gelerek internetin kralı haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir