Kapat

Google’dan ayrıldı, YouTube kanalı açtı!

Anasayfa
YouTube Google’dan ayrıldı, YouTube kanalı açtı!

Bugün medium’da dolaşırken bir yazıya denk geldim. Bu yazıyı yazan yazılım mühendisi olan bir arkadaşımız. Kendisi tam 100.000$ maaşla Montreal’de Google’da geliştirici olarak görev alıyordu. Fakat Google’dan ayrılarak kendine bir YouTube kanalı açmış. Google’dan neden ayrıldığı, amacının ne olduğu gibi sizlerin merak ettikleri sorulara yazı içerisinde cevaplamaya çalıştım.

Tutkularını mı takip etmek istedin?

“Orada çalışmayı sevdim, ancak şirketin yerine YouTube kanalım üzerinde durmaya karar verdim. Arkadaşlarımı bu konuda anlattığımda, bazıları şöyle dedi: “Vay be! Tutkunu takip ediyorsun! Bu harika!”. Ancak, yaptığım tam olarak bu değildi. YouTube için video hazırlamak hoşuma gitti. Ama tutkumu takip etmek için işimi bırakmadım. Eğer tutkumu takip ediyor olsaydım, şu anda stand-up için çalışıyordum.”

Peki her şey yolunda mı?

“Google’da çalışmaya başlamadan biraz önce, YouTube kanalım CS Dojo üzerinde çalışmaya başladım. Esas olarak kanalım yazılım mühendisinin iş görüşmeleriyle ilgiliydi. Kanalım hızlı bir şekilde büyümeye başladı ve kanalım yalnızca 10 tane videoya ulaştığında 100.000’den fazla izlenme ve 5000 abone aldım.”

Aynı zamanda, insanlara yazılım mühendisleri görüşmelerinden nasıl geçebileceklerini öğretmeye başladım. Bu deneyim sayesinde, insanların istediği ve ne aldığı arasındaki farkı doldurmaya başladığımı fark ettim. Piyasada önemli bir boşluk oluştu. Piyasadaki bu boşluğu doldurduğum için kanalımı hızla büyütebildim. Ve kanalım aracılığıyla binlerce kişiye yardım edebildim.

Pek çok insana yardım ettiğimde ve onlardan olumlu geribildirim aldığımda harika hissettim!

Google’dan neden ayrıldın?

YouTube kanalıma tam zamanlı odaklanırsam, belki daha çok insana, çok daha hızlı yardımcı olabilirim diye düşündüm. Bu yüzden Google’dan ayrıldım.

Şu an çok daha az para kazanıyorum, ancak insanların hayatlarını nasıl etkilediğini doğrudan görebilmek şaşırtıcı.

Google’da çalışmak şaşırtıcı olmasına rağmen, aslında mühendislik işinde bu eksiklik hisseden bir şeydi. Kanalımın buradan nasıl gideceğinden pek emin değilim, ancak iyi bir potansiyel var ve hala orada daha fazla insana yardım edebileceğimi düşünüyorum. Söz veriyorum. Mümkün olduğunca uzun süre devam edeceğim, böylece gelecekte daha fazla insana yardım edeceğim.

Ne diyelim büyük cesaret!

Kabul etmeliyiz ki bu gencin yaptığını kolay kolay hiç kimse yapamaz. Dünyada Google’da çalışmak için can atan bir sürü yazılım mühendisi varken, bu arkadaşın bir çırpıda Google’dan ayrılması çok büyük bir de özgüven ister.

Arkadaşın kanalını ve ilgili bir video da paylaşmak isterim;

Hayatında başarılar diliyoruz!

Sizin bu konuyla ilgili söylemek istediğiniz bir şey var mı?

YouTube ne kadar kazandırıyor? yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir