Kapat

Google Sesli Aramalar İçin SEO Nasıl Yapılır?

Anasayfa
SEO Google Sesli Aramalar İçin SEO Nasıl Yapılır?

Her gün geçtikçe teknoloji de bununla birlikte hızla ilerlemekte. Hepimiz de biliyoruz ki teknoloji de insanları tembelleştiriyor. Bazı insanlar akıllı telefonlarından aramalar, kısa mesajlar gibi faaliyetleri klavyeyi kullanmadan yapıyorlar. Bu kişilerin sayısının 2-3 yıla kadar 3-4 kat artacağını düşünüyorum. Bu yüzden dünyada en çok kullanılan arama motoru Google’da sesli arama yapıldığında neden web siteniz en önde çıkmasın ki? Tabi ki her web sitesi sahibi bunu ister fakat bu işin de bazı püf noktaları var. Bu noktaları şimdiden keşfedip web sitemizi buna göre hazırlayıp düzenleyip teknolojiye ayak uydurmamız gerekir. Lafı çok uzatmadan bahsettiğim şu noktalara geleyim o zaman.

İçerikleri söylendiği gibi yazın, konuşulduğu gibi düzenleyin!

Yazılarınızı ve başlıklarınızı yazarken sanki birisiyle sohbet ediyormuş gibi cümlelerinizi kurmaya çalışın. Çünküsesli arama yapan kullanıcılar günlük konuşma diliyle sesli arama yapacaklardır. Bu şekilde Google Asistan ses ile karşılaştırma yaptığında sizin kelimelerinizin daha uygun olduğunu görecek ve kullanıcıya en iyi seçeneği sunacaktır.

Çok fazla görsel, grafik ve bağlantıdan kaçının!

Yazılarınızda kullandığınız görsellere, grafiklere ve linklere dikkat edin. Onları artık yoğun bir şekilde kullanmayın. Çünkü Google Asistan için önemli olan ses ve metin karşılaştırmasıdır. Grafikleri ve görselleri listelemesi pek mümkün olmayabilir.

Cümleleri uzatmayın ve yazılarınız da çok uzun olmasın!

Google Asistan mantığı soru cevap şeklinde olduğu için uzun cümleler kullanmamanızı tavsiye ederim. Yazılarınız ne kadar öz, açıklayıcı ve optimize olursa sesli aramalarda ilk sıraya çıkmanız o kadar muhtemeldir. Bu yüzden gereksiz ve uzun cümleler kullanarak yazı içerisinde kalabalık yaratmayın.

Sesli aramalar hakkında daha fazla bilgi topladığımda bu yazıyı sürekli güncelleyeceğim. Eğer bu gibi haberleri almak isterseniz hemen sol alt köşedeki bildirim ikonundan bildirimleri aktifleştirebilirsiniz.

Peki sizin Google sesli arama için SEO yazımız hakkında söylemek istediğiniz bir şey yok mu?

 

 

“Google Sesli Aramalar İçin SEO Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. tb says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir