Kapat

Google Search Console nedir? Web sitesi nasıl eklenir?

Anasayfa
SEO Google Search Console nedir? Web sitesi nasıl eklenir?

Yeni bir web sitesi açtıysanız Google’ı bu siteden tam anlamıyla haberdar etmeniz gerekir. Web sitesi ekleme işini de Google’ın web sitesi sahiplerine sunduğu Google Search Console hizmeti ile yapacağız. Eklemenin de yanı sıra gerekli ayarlamaları yaparak sitemizi Google’da iyi bir şekilde konumlandıracağız.

Öncelikle Google Search Console nedir?

Google Search Console, web sitesi sahiplerine Google tarafından sunulan ücretsiz bir web hizmetidir. Web sitenizin Google arama sonuçlarında çıkması için bu hizmeti kullanmak zorunda değilsiniz. Fakat Google’ın web sitenizi kategorize etmek, nasıl göründüğü öğrenmek veya sitenizi optimize etmesi için bu hizmeti kullanmanız gerekir. Bu sayede siteniz daha hızlı indexlenir, Google sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilir ve daha fazla organik ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Peki Google Search Console’u kimler kullanmalı?

Bu sorunu cevabı oldukça kısa. Google Search Console’u web sitesi olan herkes kullanmalı diye düşünüyorum 🙂 Genel amaçlı veya yeni başlayan site sahiplerinden uzmanlara kadar Google Search Console herkes için yararlı olacaktır.

Web sitenizi Google Search Console’a nasıl ekleyebilirsiniz?

Öncelikle belirtmeliyim ki bu işlemleri yapabilmeniz için bir Google hesabınız olması gerekiyor. Eğer bir Google hesabınız yoksa hemen hesap oluşturabilirsiniz.

Google Search Console’a web sitesi eklemek için;

1. Öncelikle Google Search Console sayfasına gidip giriş yapın. Hemen ardından Mülke ekle düğmesine tıklayın ve sitenizin URL’sini girin.

2. Web site doğrulama aşamasına gitmek için devam düğmesine tıklayın.

3. Doğrulama aşamasında site sahibi olduğunuzu kanıtlamak için doğrulama seçeneklerinden birini seçin ve sayfada gösterilen doğrulama talimatlarını gerçekleştirin.

Doğrulama talimatlarını gerçekleştirdikten sonra siteniz başarıyla Google Search Console’a eklenecektir. Hemen ardından size bir mesaj gönderilecek ve mesaj içerisindeki adımları uygulayın.

Kolay gelsin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir