Kapat

Google hızlı index alma yöntemleri!

Anasayfa
SEO Google hızlı index alma yöntemleri!

Öncelikle belirtmeliyim ki yaptığımız ve tavsiye ettiğimiz bu yöntemler tamamen doğal Google SEO yöntemlerindendir.

Google ile sorgu yapan kullanıcıların eklediğimiz içeriklere ulaşabilmesi için GoogleBot’larının sitemizi ziyaret edip yeni eklediğimiz içeriklerin bağlantılarını Google veri merkezine aktarması gerekiyor. Bu işlem ne kadar hızlı işlerse Google ile sorgu yapan kullanıcılarımıza içeriklerimizi o kadar hızlı bir şekilde iletebiliriz. Ama tabi ki bu işlem genellikle özellikle de yeni siteler için bazen çok can sıkıcı bir durum haline gelebiliyor. O yüzden bu yazımızda size, Google tarafından hızlı indexlenmenin yöntemlerini göstereceğiz. Dilersen hemen başlayalım!

Sosyal Medya Siteleri

Son yazdığınız yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak (Twitter, facebook, google+ vs.) indexlenme hızınızı arttıracaktır. Birçok sosyal medya platformu bulunmakta. Eğer her yazınızı tek tek bütün hesaplarda paylaşmaktan üşeniyorsanız, internette toplu olarak paylaşım yapmanızı sağlayan birçok araç bulunmaktadır.

Yazılarda değişiklik yapmak

Yazılarınızda değişiklik yapmak demek yazıyı güncellemek demektir. Bu güncelleme de tabi ki GoogleBot’un gözünden kaçmayacak ve sitenizi ziyaret edecektir 🙂

Yazılarınıza yorum yapılması

Yazılara da yorum yapmak bir nevi o sayfayı o yazıyı güncellemek gibidir. Tabi ki de bu yorumlar, değişiklikler ve güncellemeler GoogleBot’un dikkatini çekecektir.

Pingleme (Ping siteleri)

Ping siteleri sitenize eklenen yeni yazı olduğuna dair bilgi gönderen servislerdir. Kullanımları kolay ve hızlıdır. Her eklediğiniz yeni yazıları bu servisler aracılığı ile Google’a bilgi gönderebilirsiniz.

Siteniz olabildiğince hızlı olsun

Siteniz hızlı olursa GoogleBot sitenizi daha çok ziyaret edecektir. Böylece  indexlenme de bir o kadar hızlı olacaktır. Bu yüzden site hızı optimize edip olabildiğince hızlı olmasını sağlamalısınız.

Yazı bağlantınızı Google’da aramak

Yeni yazdığınız yazının bağlantısını Google’da aramak bir bakıma Google’a bilgi göndermek gibi düşünebiliriz.

Sitenizi mutlaka Google Search Console’a ekleyin

Eğer siteniz çok yeni ve sitenizi henüz Google Search Console’a eklemediğseniz hemen Google Search Console’a gmail hesabınız ile giriş yaptıktan sonra sitenizi mülk olarak ekleyip gerekli ayarları yapın. Bu şekilde Google sitenizden sürekli haberdar olsun.

Sitemap kullanılması

Sitemap sitenizin içeriklerinin bağlantılarını belli bir düzene sokan XML dosyasıdır. Google Webmaster Search Console’de sitenizi ekledikten sonra siteniz için oluşturduğunuz Sitemap’ı Google’a gönderin. Bu şekilde bu dosya GoogleBot’un işini kolaylaştıracak ve siteniz daha hızlı bir şekilde indexlenecektir.

İmleme siteleri

İmleme siteleri bir çok kullanıcı tarafından her an içerik girilen güncel sitelerdir. Sitenizin bağlantılarını bu platformlarda paylaşarak Google’ın dikkatini çekebilirsiniz.

Sağlam backlink inşası oluşturun

Hızlı indexleme yöntemlerinden en etkilisinden birisi ise sitenize backlink edinmektir. Neden diye soracak olursanız; bunun sebebi Google Bot backlink aldığınız siteleri ziyaret ederken sizin site bağlantınızı fark edecek ve sizin de sitenizi ziyaret edecektir. Bu yüzden kaliteli sitelerden sitenize backlink almaya çalışın.

Google gibi getir aracını kullanın

Eğer yine de siteniz hızlı bir şekilde index almıyorsa son çare olarak Google Webmaster Tools’a giriş yaparak Google’ın Google gibi getir aracını kullanabilirsiniz.

SEO çalışmalarınızı da aksatmayın. Dilersen Google SEO İpuçları yazımızı da okuyabilirsin.

Aklınızda kalan soru işaretlerini veya fikir, düşüncelerinizi bize yorum olarak bırakabilirsin.

 

 

“Google hızlı index alma yöntemleri!” üzerine 7 yorum

  1. Mert says:
  2. Fatih says:
  3. SEO says:
  4. Web Tasarım says:
  5. enyakinnerde says:
  6. Web says:
  7. Sohbet says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir