Kapat

Google AMP nedir? AMP nasıl kullanılır?

Anasayfa
Google Genel Google AMP nedir? AMP nasıl kullanılır?

Bir web sitesi sayfalarının hızlı yüklenmesinin önemini ne kadar büyük olduğunu biliyorsunuzdur. Uzun sayfa yükleme süreleri ziyaret oranını olumsuz yönde etkiler. Mobil cihazların yükleme sürelerini optimize etmek ve kısaltmak için WordPress’te bazı eklentiler olabilir. Fakat AMP Project bu yüklenme sorununu çözmek için biçilmiş kaftandır.

Bu yazımızda AMP Project‘i inceleyip WordPress ile nasıl sitenize entegre edebileceğinizinden bahsedeceğiz.

Nedir bu AMP Project?

AMP Project mobil cihazlarda web sitelerinin performanslarını artırmak için amaçlanan 2015 yılının Ekim ayında Google tarafından başlatılan bir açık kaynak projesidir. Kısaca bu proje hızlı web sayfaları oluşturmak için tasarlanmıştır, böylece yükleme süreleri azaltılmıştır. Ayrıca AMP Project kendi framework’; ne (AMP HTML) sahip olduğu için kendisiyle gurur duymaktadır.

AMP bu amaç için geliştirilmiş tek proje değildir. Onu özel kılan Google gibi bir devin arkasında olmasıdır. Bu yüzden oldukça güvenli olduğunu söyleyebilirim. Proje aynı zamanda Twitter, Adobe, LinkedIn ve WordPress gibi büyük şirketlerin desteğine sahip.

AMP nasıl çalışır?

Daha önce söylediğim gibi AMP project kendi frameworkünü kullanıyor. AMP sayfaları projenin kurallarıyla uyumlu olmak ve Google tarafından sunulan avantajlardan yararlanmak için özel tasarım dizilerini ve düzen kurallarını takip etmektedir. AMP sayfaları tasarım süreci boyunca yalnızca CSS’e güvenir. Böylece satır içi tasarım özniteliklerini ve bazı türlerdeki geçersiz animasyonları, oluşabilecek performans sorunlarını önlemek amacıyla kullanamazsınız.

AMP WordPress’e nasıl entegre edilir?

Eğer WordPress kullanıyorsanız AMP kullanmak oldukça kolaydır. Web sayfalarınızı AMP’ye için şuanda kullanacağınız en iyi eklenti AMP eklentisidir. Yapmanız gereken tek şey aşağıdaki bağlantıdan eklentiyi indirip, kurup ve hemen etkinleştirmek olacak.

https://tr.wordpress.org/plugins/amp

AMP’nin herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mı?

AMP’nin kullanıcı deneyiminin yanında en büyük avantajlarından birisi de SEO’ya oldukça etkisinin olmasıdır. Söylenenlere göre AMP kullanan siteler Google arama sonuçlarında bi’ tık önde.

AMP’nin dezavantajı da bu projenin bir dizi katı kurallara bağlı olmasıdır. Bunlardan önemli olanları; mesela, analytics tarafından potansiyel bir risk taşımasıdır. Yani kullanıcıların nereden geldiklerine %100 emin olmak neredeyse imkansızdır. Diğer bir dezavantaj ise AMP’nin çerez kısıtlamaları. Çerezler kullanılarak kullanıcıların bilgileri alınamıyor. Bunun yanında web projenizde javascript kullanıyorsanız, AMP’nin desteklediği javascript kütüphanesini kullanmalısınız. Fakat bu kütüphane de oldukça sınırlı bir kütüphane.

Yazımızın sonuna geldik. AMP Project hakkında sizin düşünceleriniz neler? Düşüncelerinizi ve görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir