Kapat

Google AdSense nedir, nasıl çalışır, ne kadar para kazandırır?

Anasayfa
AdSense Google AdSense nedir, nasıl çalışır, ne kadar para kazandırır?

AdSense nedir?

Google AdSense, Google’ın website sahipleri için sunduğu bir reklam ağı, reklamcılık hizmetidir. Ayrıca bu website sahipleri için bir gelir kapısıdır.  Google’ın bu hizmetine başvurmak tamamen ücretsizdir. Siz de AdSense‘ye başvurabilir ve sitenize gelen ziyaretçilerle gelir elde edebilirsiniz.

Şuanda web üzerinde onbinlerce site AdSense kullanıyor ve içlerinde oldukça iyi para kazanan siteler olduğunu söylemek istiyorum.em

Peki AdSense nasıl çalışır?

AdSense hizmetine başvurup üyeliğiniz onaylandığı zaman ödeme alacağınız yöntemi hesap ayarlarınızdan yaparak çeşitli boyutlardaki reklam kodlarını alıp sitemizde reklamların görünmesini istediğimiz yerlere yapıştıracağız. 5 dakika içerisinde de sitenizdeki içerikler ile ilgili reklamlar görünmeye başlayacaktır.

Bu reklamlar neye göre çıkıyor?

Aslında bu konu çok daha detaylı fakat ben kısaca açıklayayım. Kullanıcıların gördükleri bu Google reklamları, Google’ın oluşturduğu algoritmalara  ve belirlediği stratejilere göre çıkıyor. Mesela reklam verenler Google AdWords ile kampanyalarını oluştururken sadece aramaya göre değil de yayıncı siteleri de belirlediği takdirde oluşturulan bu reklamlar AdSense yayıncı havuzunda toplanır. Burada toplanan reklamlar ile benzer içerik barındıran sitelerde bu reklamlar görünmeye başlar. Google Bot websitlerinizi sürekli ziyaret ettiği için sitenizin kategorisini belirler ve siteniz ile alakasız her türlü reklamı yayınlamaz. Bunun olumlu yanı ise sitenizle veya içerikle ilgilenen kullanıcının o an reklam ile dikkatini çekip tıklama oranını(TO) arttırmasıdır. Bu sayede hem Google hem reklam veren hem de yayıncı kazanmış oluyor.

Diğer bir reklam yayınlama çeşidi de şu şekilde; örneğin ben google’da ayakkabı fiyatları diye arama yaptım ve çeşitli e-ticaret sitelerini dolaştım. Ardından yazılım ile ilgili bir blog sitesini ziyaret ettiğimde karşıma ayakkabı reklamları gelebiliyor. Google burada çerezleri(cookie) kullanıp AdSense kullanan başka bir sitede benim arama geçmişimi okuyabiliyor ve o sıra benim nelerle ilgilendiğimi anlayarak dikkatimi çekip reklama tıklamamı sağlıyor.

Google bu şekilde bir çok yöntem kullanarak bünyesinde barındırdığı herkesin kazanmasını sağlıyor ve hakkını koruyor.

AdSense ile ne kadar kazanabilirim?

İşte en çok sorulan sorulardan birisi. AdSense ile ne kadar kazanabilirim? Akadaşlar bu açık uçlu bir soru. Demek istediğim AdSense kazancını bir çok sebep etkileyebilir. (Yaşadığınız ülkeye kadar dahil). Mesela reklam yerleşimleri, website hiti veya organik hiti, sitenizin bulunduğu sektör, reklam verenlerin kampanya için belirlediği tıklama başına maliyeti vs.

Anlattığımız bu etkenlere dikkat ederseniz hitinize göre oldukça iyi gelir elde edebilirsiniz. AdSense ile yüksek miktarlar kazanmak imkansız değil. Sadece siteniz için gerekli özeni ve dikkati verip sitenizle ilgilenmeli ve onu sürekli güncel tutmalısınız. Mesela dünyaca ünlü sosyal medya blogu olan mashable.com’un ayılık 600.000$ civarı AdSense geliri olduğu tahmin ediliyor.

Sizin de sitenizde günlük en az 100 tekil ziyaretçi varsa günlük ortalama 1-2 dolar kazanabilirsiniz. Tabi ki bu rakam benim hesaplarıma göre ortalama bir rakamdır. Ayrıca bu rakam 100 tekil hite ve belirttiğim etkenlere göre daha az veya çok daha fazla olabilir. Sizin elinizde.

Neden AdSense?

En basit cevap olarak Google gibi güvenlir bir yazılım devinin arkasında olduğunu belirtebiliriz. Bu sistem üzerinde herhangi bir hileye başvurmadığınız takdirde paranızı her ay düzenli olarak alabilirsiniz. Aksi halde bu sistemde hile yapıp haksız kazanç elde etmeye çalışırsanız Google’ın bunu fark etmesi çok zaman almayacaktır ve ardından hesabınız veya web siteniz AdSense ban cezası alacaktır.

AdSense ile ilgili Google’ın şu bağlantısından daha detaylı bilgi alabilir ve sizin de bir web siteniz varsa hemen AdSense hizmetine başvuru yaparak kaydolabilirsiniz;

Google AdSense hakkında daha fazla

Google AdSense kaydol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir