Kapat

Yeni başlayanlar için Go ortamının kurulumu!

Anasayfa
Go Programlama Yeni başlayanlar için Go ortamının kurulumu!

Merhaba! Önceki yazımızda Google’ın programlama dili Go’yu incelemiştik. Eğer okumamış iseniz, bu yazıdan önce Google’ın programlama dili Go ile tanıştınız mı? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer okumuş iseniz ve Go dilini öğrenmeye karar verdiyseniz Go’ya başlamak için öncelikle Go programlama ortamını kurmamız gerekecek. Dilerseniz hemen başlayım.

1. Adım: Öncelikle kendinize Go için iyi bir editör seçin.

Go ile projeler hazırlarken rahat bir şekilde çalışmanız için iyi bir editör seçmenizi tavsiye ederim. Benim önerdiğim en iyi ücretsiz editör şunlar; Birini tercih edip indirebilirsiniz;

  1. Sublime Text
  2. Atom
  3. Visual Studio Code

2. Adım: Go’yu indirin ve kurun.

Sonraki adımımız Go’nun resmi web sitesine girip platforma uygun paketimizi indirelim. (Ben Windows kullanıcıları için anlatım yapmaktayım. Siz platformunuza göre uyarlama yapabilirsiniz.) Paketimizi şu bağlantıdan indirebiliriz. Downloads Go Lang

Paketi indirdikten sonra hemen kurulumu yapıyoruz. Kurulumu C:/Go yani varsayılan dizine kurmanızı öneriyorum.

3. Adım: Kurulumu ve Go versiyonu kontrol edebilirsiniz.

Windows command line aracını kullanarak kurulumu ve Go versiyonunu komut satırına go version yazarak kontrol edebilirsiniz.

4. Adım: İlk Go programımızı yazalım ve çalıştıralım!

Aşağıdaki kodları editörünüze yapıştırarak dosyamızı merhaba.go olarak kaydedelim. Ve yeni bir programlama diline başlarkenki klasik yazıyı ekrana basalım.

package main
import “fmt”
func main() {
fmt.Printf(“Merhaba Dünya!”)
}
Kodlarımızı editörümüze yapıştırıp dosyamızı merhaba.go diye kaydettikten sonra windows komut satırı aracını açıyoruz ve komut satırına go run merhaba.go yazıyoruz. (Ve tabi ki bilmeyenler için söylüyorum; dosyamızın bulunduğu dizine cd komutu ile ulaşıyoruz.)

Merhaba Dünya!

Artık Go programlamaya hazırsın! Takıldığın bir adım varsa bize yorum kısmından yazabilirsin. Sonraki Go dersleri için de bizleri takip edebilir ayrıca E-mail adresinle Aramıza katılarak yeni yazıları e-posta adresine göndermemizi sağlayabilirsin.

Başarılar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir