Kapat

Geçmişten Günümüze Google Logosu!

Anasayfa
Google Genel Geçmişten Günümüze Google Logosu!

Google ilk kurulduğu yıldan bugüne kadar logosunda bir çok değişiklik yaptı. Sade ve özgün tasarım anlayışları bir çok şirkete ve tasarımcıya ilham kaynağı oldu. Ama her ne kadar Google da olsa bu sade ve özgün tasarım anlayışı zamanla oturdu diyebiliriz. 🙂 Google’ın ilk kurulduğu yıldaki logosu ile günümüzdeki logosuna baktığımızda eski halinde eser yok diyebiliriz. Şimdi gelin hep birlikte Google logosu 20 yılda ne kadar değişti bir bakalım.

“Bu olmadı sanki ya?” logosu

Evet yanlış görmüyorsunuz. 1997 yılında Google’ın logosu bu şekildeydi. O zamanlar internet dünyasının ne kadar kötü bir tasarım anlayışına sahip olduğunu bu logodan anlayabiliyoruz.

“Tasarımcıya gerek yok, Ben yaparım.” logosu

Google artık yavaş yavaş resmi sektöre girmeye başlayınca. Ortaklar, daha iyi bir logo yapmaya karar verdiler. Tabi ki o zamanda ceplerinde para olmayan ortakların tasarımcı tutmaları pek mümkün görünmüyordu. Bu yüzden Sergey Brin kolları sıvadı ve açık kaynak manipülasyon aracı olan GIMP’i kullanarak bu gördüğünüz logoyu tasarladı.

“Yahoo’nun logosu da iyiymiş ama” logosu

Google bu logosunu 1998 tasarladı. Bizlere bugün “özgün olun” diye bağıran Google bir zamanlar ezeli rakibi Yahoo’yu örnek alarak böyle bir logo tasarlamıştı. 🙂

“Uğraşmayalım artık, verelim parasını yapsınlar” logosu

İşleri yolunda giden iki ortak oluşturdukları logoların Google’ı tam olarak yansıtmadığını düşünerek bir tasarımcı tutmaya karar verdiler ve tasarımcı Ruth Kedar’ı işe almışlar.  Ruth Kedar aşağıda gördüğünüz farklı farklı logolar tasarlamış fakat hiçbiri Google’ın logosu olarak kullanılmamış. Bu tasarımlar çok fazla dikkat dağıtıcı olduğu için kullanılmamış ve ekip daha sade bir logo kullanmaya karar vermiş.

“Böyle daha sade bir şey olsun” logosu

Ardından aşağıdaki tasarım oluşturulmuş ve Google’ın yıllarca kullanacağı klasik logosu ortaya çıkmış. Google bu logoyu o kadar sevdi ki tam olarak 11 yıl boyunca klasik logosunu bu şekilde kullandı.

 

“Flat tasarım moda olmuş, doğru mu?” logosu

Flat tasarım trendi başlayınca birçok şirket 3D tasarımdan çıkıp flat tasarıma geçiş yaptı. Peki Google bundan geri kalacaktı? Tabi ki hayır. O da kolları sıvadı ve kendi flat tasarımı ortaya koydu.

“Bi’ tık daha değiştirsek mi?” logosu

Google bu noktada artık tamamen minimal bir tasarım sergiledi. Ardından klasik olarak kullandığı yazı tipini de değiştirerek Product Sans yazı tipini kullanmaya başladı. Bunun üzerine bir çok şirket Google’dan esinlenerek aynı şekilde onlar da gösterişli logolardan vazgeçtiler.

 

Google logosunun daha gelecekte neye benzeyeceğini bize ancak zaman gösterecek. Fakat eski halinden bu haline kadar bir baktığımızda her adımda daha mükemmel olduğunu fark ettiniz sanırım. Eğer bir değişiklik olsa bile yine daha iyi işler çıkaracaklarından şüphemiz yok.

Aslında bu yazıda Google’ın logo tarihinden daha fazlası anlatılıyor. Yani bırakın bir şirket kurmayı bazen bir logonun bile 1 günde kurulamayacağını bu yazıda anladık. Bu tür girişimler her zaman sabırla ve zamanla yapılmalıdır ki geleceğe sağlam bir temelle gidebilesiniz.

Peki ya sizin Google’ın logo tarihi ile veya yazımız hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir