Kapat

Bloggerların sık sık yaptıkları hatalar

Anasayfa
Blogging Bloggerların sık sık yaptıkları hatalar

Son zamanlarda blog sitelerinin sayısı artmaya başladı. Blog oluşturup yazılar yazmak her açıdan gerçekten güzeldir. Fakat yeni yeni blog yazanlar blog yazıları yazarken birçok hataya düşmektedir. Bu hatalar da ziyaretçileri blog sitesinden uzaklaştırmaktadır. Bu yazımızda bloggerların sık sık yaptıkları hataları ele alacağız. Bu yazıyı okuyarak eğer ki bu hataları yapıyorsanız sonraki yazılarınızda bu noktalara dikkat edebilirsiniz.

1. Karmaşıklığı ve bilimsel cümleleri bir kenara at

Bilimsel konuşmanın bir akademik beceri, üstün zeka, gelişmişlik vs. göstergesi olduğu yanılgısı oldukça fazla. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Bir kere bundan vazgeçmelisiniz. Web sitenizi ziyaret eden her kişi profesör olmayabilir 🙂 Ziyaretçi bazı kelimeleri anlamayabilir, cümleleri iki kere okuyabilir vs. vs. Bu da ziyaretçiyi sıkar ve yazının yarısını bile bitirmeden siteden çıkmasına neden olur. Leonardo Da Vinci’nin de dediği gibi “Esas gelişmişlik basitliktir”.

2. Her gün mutlaka yazı yayınlanmak zorunda değilsin

İşte yapılan en büyük hatalardan birisi de bu. Sadece yazmak için yazmak. Bu düşünce yüzünden bir çok blog, kopya ve çöp içeriklerle doldu taştı. Bu yüzden öncelikle güzel bir yazı konusu bulduktan sonra yazınızı araştırarak düşünerek özgün bir şekilde yazmalısınız. Unutmayın ziyaretçiler 10 siteden tek tek bilgi almak yerine sadece bir siteden kendilerine ilham verebilecek, eğlenebilecek veya bilgi alabilecek yazıları okumayı tercih ederler.

3. Kelime sayısına takılma

“Bir yazı ne kadar uzunsa o kadar iyidir hatta SEO’ya da faydası vardır” düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Yazarın görevi bir konuyu basitçe anlatıp ziyaretçileri aydınlatmaktır. Emin olun yazınız ne kadar kısa olursa olsun eğer ziyaretçiye faydası dokunursa bu durum kesinlikle sitenize olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

4. Yazılarını hızlıca yazıp gönderme

Hiç bir blogger tek seferde kusursuz bir yazı yazamaz. Cümleleri iyice düşünerek kurmalı ve yazınız bittikten sonra baştan sona kadar yazınızı tekrardan gözden geçirmelisiniz. Bu kontroller ile gözünüze çarpan yazım hataları, anlatım bozuklukları ve eksiklikler giderilmelidir. Tabi ki yine de dikkatinizden kaçan hatalar olabilir. Bizim buradaki amacımız bu hataları olabildiğince az indirgemektir.

 

“Bloggerların sık sık yaptıkları hatalar” üzerine 2 yorum

  1. GoldenTabs says:
  2. Ahmet Barut says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir