Kapat

Blog Nasıl Kurulur?: WordPress ile Adım Adım Blog Kurmak (2019 Rehber)

Anasayfa
Blogging Blog Nasıl Kurulur?: WordPress ile Adım Adım Blog Kurmak (2019 Rehber)
Blog sitesi kurmak - Blog sitesi nasıl kurulur?

Blog kurmak istiyorum ama blog kurulumu nasıl yapılır? bilmiyorum diyenler için hazırladığım bu rehberde, adım adım bir blog nasıl kurulur, nasıl açılır sizlere göstereceğim. Evet bu rehberde genel olarak en iyi blog sitesi kurma yöntemi hangisi? blog kurmak ücretli mi? profesyonel bir blog sitesi nasıl kurulur? blog sitesi kurmak için neler gerekli? blog sayfası kurmak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız var mı? gibi bütün sorularınıza cevap vereceğim.

Böylece blogunuzu hiç zorlamadan dakikalar içerisinde kurup hemen blog yazmaya başlayabileceksiniz. Tabi blog sayfanızı açtıktan hemen sonra da öncelikle neler yapmanız gerektiğini de sizlere göstereceğim. (blog ayarları, tek tık ile tema-tasarım kurulumu, yazı oluşturma vs.)

Bu süreçte aklınıza takılan herhangi bir soru işareti veya yaşadığınız bir sorun için yazının hemen altına bunu yorum atarak belirtebilirsiniz.

Blog kurmak için herhangi bir teknik bilgi gerekir mi?

Hayır arkadaşlar. Bir blog kurmak ve bu blog sitesini yönetmek için hiç bir teknik bilgi, tecrübe veya kodlama yeteneğine ihtiyacınız olmayacak. Ben de dahil olmak üzere sizler gibi daha bir çok kişi bu işe belki de bu rehberle sıfır bilgi ile başladı.

Blog kurmak ve bu işten kazanç sağlamak için sizin yapmanız gereken tek ve en önemli şey; yaratıcı, kaliteli ve ilgi çekici makaleler, içerikler üretmek olacaktır.

Blog kurmak için hangi platformu kullanacağız?

Başarılı bir blog sitesi oluşturmak, kullanıcıları memnun etmek ve profesyonel bir imaja sahip olmak için kullandığımız blog platformu/yazılımı çok önemlidir.

Bu sebeple blog sitemizi oluşturmak için wordpress yazılımını kullanacağız ve bu rehberde blog kurma yöntemini wordpress üzerinden anlatacağım.

WordPress, dünyanın en büyük, en güçlü ve en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi yazılımlarından birisidir. Ayrıca tamamen ücretsiz bir yazılımdır. Bunun yanında dünyada binlerce gönüllü geliştiricisi bulunmakta ve bu sayede sürekli güncel tutulmaktadır.

*** İnternette bulunan profesyonel, başarılı ve popüler blogların %35’i wordpress kullanmaktadır.

WordPress’i kullanmak çok ama çok kolaydır. Blog adresini belirleyip hosting hizmetinizi aldıktan hemen sonra, hizmeti aldığınız firmanın müşteri panelinden wordpress’i dakikalar içerisinde kurup, wordpress’in size sunmuş olduğu yüzbinlerce ücretsiz tema arasından tek tıkla blog tasarımını seçerek hemen ardından blog yazılarınızı oluşturmaya başlayabileceksiniz.

Tabi hiç merak etmeyin, bahsettiğim bütün bu çalışmaları adım adım resimli, detaylı ve anlaşılır bir şekilde sizlere göstereceğim.

Blog kurmak için neler gerekli?

Hosting: Web site dosyalarınızın barındığı 7/24 açık olan ve normal bilgisayarlardan kat ve kat daha güçlü olan sunucu dediğimiz makineler üzerinden sağlanan hizmete hosting  diyoruz. Hosting’i kendi evimizde sağlamamız teknik ve maliyet açısından çok zor için de bu hizmeti profesyonel olarak sağlayan firmalardan uygun fiyatlara kiralıyoruz.

Bu rehberde de size dünyanın en büyük ve en hızlı sunucularına sahip bir firmadan harika bir indirim oranı ile blog kurulumunu nasıl yapacağınızı göstereceğim.

Domain (alan adı): Bir web sitesinin adı ve adresine domain/alan adı denir (ör: “googlefan”.net). Noktadan sonraki .com, .net veya .org ise alan adı uzantısıdır. İstediğimiz web sitesine ulaşmak için web tarayıcısının adres çubuğuna sitenin adresini yazarız ve hemen siteye ulaşırız. Eğer alan adı teknolojisi olmasaydı tarayıcının adres çubuğuna bir isim yerine IP adresi yazmak zorunda kalabilirdik.

Az önce bahsettiğim indirimli olarak hosting hizmetini alacağımız aynı firmadan alan adını yani blog adresimizi “ücretsiz olarak” satın alacağız. Merak etmeyin birazdan her şeyi adım adım resimli ve detaylı olarak anlatacağım.

Blog nasıl kurulur? – Domain ve hosting

Rehberin “blog kurmak için neler gerekli” bölümünde belirttiğim gibi blog kurmak için bir domain yani alan adına (bunu fimanın kampanyası sayesinde ücretsiz alacağız) ve hostinge (indirimli) ihtiyacımız var. Bunları da nasıl alacağınızı dediğim gibi adım adım resimli anlatım ile sizlere gösterip, anlatacağım.

Öncelikle buraya tıklayarak şu firmanın %78 indirimli kampanya sayfasına gidelim. Bu firma dünyanın en büyük, en kaliteli firmalarından biridir ve bünyesinde milyonlarca blogu, web sitesini barındırmaktadır.

Size verdiğim kampanya sayfasından alan adınızı ücretsiz, hosting hizmetinizi de iyi bir indirim ile çok uygun bir fiyata hemen aşağıda gösterdiğim şekilde satın alıp, blog kurulumunu kolayca yapabilirsiniz. Daha ucuz fiyata blog kurmak mümkün olmadığı için anlatımı bu firma üzerinden yapıyorum.

Blog kur - hosting

Blog kurmak – Hosting paketi seçimi

Hosting paketi seçimi: Evet hosting hizmetini biz belirliyoruz. Fiyatlara göre tabi ki daha yüksek özelliklerde hosting hizmeti almanız mümkün. Burada en önemlisi şudur; ekonomik pakette sadece 1 site kurabilirsiniz. Fakat deluxe ve üst düzey paketlerde sınırsız olarak site kurabiliyorsunuz. Bence ekonomik paket şuan için size yeter. Zaten daha sonra isterseniz hosting paketinizi fiyat farkını tekrar ödeyerek istediğiniz üst paketlere yükseltebiliyorsunuz.

Blog adresi - blog kurmak

Blog adresi belirleme – blog kurmak

Blog adresi belirleme: Blog adresinizi belirlerken adresinizin için türkçe karakter bulunmamasına ve akılda kalıcı olması amacıyla çok uzun olmamasına dikkat edin. Adresimizi belirledikten sonra “Arama” butonuna tıklayarak girdiğimiz adresin uygun olup olmadığına yani daha önce alınıp alınmadığını kontrol edelim. Ben sadece siz örnek göstermek amacıyla “blogadresimiz.com” olarak arama yapıyorum.

Blog adresi seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

1- Alan adımızda türkçe karakter kullanmamalıyız. (örneğin “oğuzakçay.net” yerine “oguzakcay.net” olması gerekir)

2- Akılda kalıcı olması amacıyla çok uzun olmaması gerekiyor.

3- Önceliğimiz .com uzantılı alan adı olsun. Ama alan adının .com uzantısı daha önce alınmış ise aynı alan adının .net veya .org uzantılarını da kontrol edip eğer boşta ise alabilirsiniz. (uzantı aslında çok önemli değil)

Uygun blog adresi - blog kur

Kullanılabilir blog adresi – blog kurmak

Resimde gördüğünüz gibi örnek olarak girdiğim “blogadresimiz.com” kullanılabilir durumdaymış. Eğer sizin de girdiğiniz, istediğiniz blog adresi uygun ve daha önce alınmamış ise size de “Evet! Alan adınız kullanılabilir.” diyecektir. Hemen ardından “Seçin ve Devam Edin” butonuna tıklayarak sipariş sayfasına gideceğiz.

Blog kur - hesap oluştur

Blog kurmak – hesap oluşturmak

Alan adınızı seçtikten ve devam et dedikten sonra karşınıza almak istediğiniz ürünleri gösteren ve giriş yapmanızı isteyen bir sayfa çıkacaktır. Siparişimizi tamamlamak için firmadan bir hesap oluşturmamız gerekiyor. Daha önce firmadan alışveriş yapmadıysanız ve bir hesabınız yoksa “Hesap oluştur”a tıklayarak hızlıca bir hesap oluşturabilirsiniz.

Hesap oluştur sayfasına ulaştığınızda sizden “eposta adresi”, “kullanıcı adı”, “şifre” ve bir de “destek pin kodu” isteyecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde eksiksiz girerek “hesap oluştur” butonuna tıklayarak kaydımızı tamamlayalım.

Blog sitesi kurmak

Blog sitesi kurmak – fatura bilgileri

Hesap oluşturduktan sonra karşımıza çıkan fatura sayfasında gerekli bilgileri doldurup devam ediyoruz.

Blog kurulumu yapmak

Blog kurulumu nasıl yapılır? – Ödeme

Fatura bilgilerimizi doldurduktan hemen sonra ödeme sayfasında kart bilgilerimizi girip kaydet diyoruz. Kart numarası ve kartın geçerlilik yani son kullanma tarihini kartınızın ön yüzünde güvenlik kodunu ise kartınızın arkasında  (genelde 3 haneli bir sayıdır) görebilirsiniz. Merak etmeyin firma yeterince güvenlidir. Ben de sık sık bu firmayı kullanıyorum.

Blog kur - Siparişi tamamla

Blog nasıl kurulur? – Siparişi tamamlayın

Kart bilgilerimizi de girdikten sonra hemen sağ alt köşedeki “satın alma işlemini tamamla” butonuna tıklayarak siparişimizi tamamlayıp blog kurulumu aşamasına geçelim.

Blog nasıl kurulur? – Adım adım wordpress blog kurulumu

Blog kur - hesap

Blog kurulumu – Hesabım

Kayıt olurken girdiğiniz e-posta adresine hesabınızı onaylamanız için bir mail gönderilmiş olması gerekiyor. Kurulum öncesinde unutmadan e-posta adresinize girip gelen maildeki bağlantıya tıklayarak hesabınızı hızlıca onaylayın.

Evet, blog kurma rehberimizin kurulum aşamasına geldik. Satın aldığımız alan adı ve hostingi kullanarak kolayca bir blog sitesi oluşturacağız. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşeden müşteri panelini açarak panelden “Hesabımı ziyaret et” butonuna tıklayalım.

Blog kurulumu - Hosting kurulum

Blog kurulumu nasıl yapılır? – Hosting kurulum

Hesabımızda satın aldığınız web hostingi göreceksiniz. Hemen yanındaki “Kurulum” butonuna tıklayarak devam edelim.

Blog sayfası açmak - Alan adı belirleme

Blog sayfası nasıl açılır? – Alan adı seçin

Kaydettiğimiz alan adımızı seçerek “İleri” diyoruz.

Blog sitesi aç - Lokayon belirleme

Blog sitesi açmak – Lokasyon

Bu adımda veri merkezimizi avrupa olarak belirleyip devam ediyoruz.

Blog sayfası aç - WordPress blog

Blog sayfası açmak – WordPress

Karşımıza çıkan bu sayfada wordpress’i özelleştireceğimiz için “Şimdi değil, teşekkürler” diyerek son diyoruz. Hemen ardından wordpress’i doğru bir şekilde kolayca nasıl kuracağınızı adım adım göstereceğim.

Blog kur - Pano

Blog kurmak – Panoya git

Bu aşamada “Panoya Git” diyerek devam edelim.

Blog kur - Cpnael

Blog kurulumu – Cpanel yöneticisi

Karşımıza çıkan bu sayfadan da wordpress ile blog kurulumuna başlamak üzere sağ üst köşedeki “cpanel yöneticisi” butonuna tıklayalım. Cpanel, hosting hizmetimizi kolayca yönetebilmemiz amacıyla oluşturulmuş bir arayüz yazılımıdır. Eğer arayüz ingilizce ise üst menüden settings > change Language yolunu takip ederek cpanel diline Türkçe olarak değiştirebiliriz.

Wordpress kurulumu

WordPress blog kurulumu

Cpanel’den “web uygulamaları” kısmı altından wordpress’i seçerek kuruluma başlayalım.

Wordpress blog

WordPress blog kurulumu – Uygulamayı kur

 

“bu uygulamayı kur” butonuna tıkladıktan sonra blogunuzun yönetici panelinin kullanıcı adı ve şifresi gibi belirlenmesi gereken bazı ayarları yapmanız gerekecek. Karşınıza çıkan sayfadan bu ayarları hemen aşağıda gösterdiğim gibi hızlıca yapabilirsiniz.

WordPress blog kurulumu ayarları

Domain: Tarayıcıda blog adresinizin nasıl görünmesini istiyorsanız onu seçmelisiniz. Benim tavsiyem şuan bulunduğunuz googlefan.net’teki gibi  “https://www.googlefan.net” şeklinde olması.

Dizin: Bu alanı boş bırakıyoruz.

Dil: Türkçe olarak ayarlıyoruz.

Yönetici adı: Blog sitemizin yönetici paneli için bir kullanıcı adı belirliyoruz.

Yönetici şifresi: ve bu yönetici için de güçlü bir şifre belirliyoruz.

Yönetici e-posta: Aktif olarak kullandığınız e-posta adresini girin.

Site title: Blogumuzun adını giriyoruz.

Web sitesi sloganı: Blogunuz için bir slogan belirleyebilirsiniz.

Burada yazmadığım diğer seçeneklere dokunmuyoruz. Bu ayarları belirledikten sonra ilgili sayfanın en aşağısındaki “KUR” butonuna tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz.

Evet blog kurulumu işte bu kadar basit. Yönetici panelinize blogadresiniz.com/wp-admin/ yolu ile ulaşabilir, belirlediğiniz yönetici adı (kullanıcı adı) ve şifresi ile giriş yapabilirsiniz.

WordPress blog tasarımı – tema belirleme

Geldik blog kurulumunun en eğlenceli kısmına. Önceden şunları belirteyim. WordPress için yüzbinlerce birbirinden güzel ücretsiz tema/tasarımı bulunmakta. Ve bu temalardan beğendiğimiz birini seçip tek tıkla kurabiliyoruz.

Ama o kadar fazla tema var ki bazen kararsız kalabiliyoruz. Tabi dediğim gibi tema kurulumu oldukça basit olduğu için de istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz.

Ben size bu yazıda başlangıç için ve tasarım yani tema kurulumunu göstermek adına bir tema önerebilirim. Tema bağlantısına tıkladığınızda wordpress.org‘un resmi sayfasında bu temayı inceleyebilir ve yeni temaları keşfedebilirsiniz.

Örnek olması amacıyla Hueman wordpress temasının kurulumunu beraber yapalım. Eğer temayı beğenirseniz kullanmaya devam edebilirsiniz (az önce dediğim gibi daha sonra istediğiniz başka bir temayla istediğiniz zaman temayı değiştirebilirsiniz).

Öncelikle blogadresiniz.com/wp-admin/ bağlantısı ile yönetici panelimize giriş yapalım.

Wordpress tema kurmak - Görünüm

WordPress tema kurulumu – Tasarım

Hemen ardından yönetici panelimizin yan menüsünden Görünüm >> Temalar yolunu takip ediyoruz.

Wordpress tema - Tasarım

WordPress tema nasıl kurulur? – Tasarım kurma

Temalar sayfasının hemen üstünden “Yeni ekle” veya aynı sayfadan resimde gördüğünüz alana tıklıyoruz.

Wordpress tema kur - Tasarım

WordPress tema kurmak – Hueman

“Yeni tema ekle” dedikten sonra karşımıza binlerce tema gelecektir. Dilerseniz o sayfadan beğendiğiniz bir temanın üzerine gelip, öncelikle temanın nasıl göründüğünü öğrenmek için “Detaylar ve önizleme”ye tıklayabilir, arkasından resimde gösterdiğim gibi “KUR” butonuna tıklayarak temayı saniyeler içerisinde kurabilir ve hemen sonrasında “etkinleştir” diyerek temayı sitenize uygulayabilirsiniz.

Fakat internette görüp beğendiğiniz adını da bildiğiniz istediğiniz başka bir tema varsa öncelikle resimdeki “1 numaralı” alandaki arama kutusuna temanın adını yazıp klavyemizden “entere” basıyoruz. Arama sonuçlarında görünen temayı da aynı şekikde kolayca kurabiliyoruz.

WordPress’te yazı/içerik oluşturma

Blog sitemizin temasını da seçtikten sonra artık içerikler hazırlayıp yayınlamaya ve binlerce kişiye içeriklerimizi ulaştırmaya hazırız demektir.

Wordpress blog kur- Yeni yazı ekle

WordPress blog kurmak – Yazı/içerik oluşturmak

Bunun için yönetici panelimizin yine yan panelinden “Yazılar >> Yeni ekle” yolunu takip ediyoruz.

Wordpress blog - Yeni içerik

WordPress blog kurmak – Yeni yazı eklemek

Karşımıza çıkan sayfada öncelikle içeriğimiz yani yazımız için bir başlık belirliyoruz. “2 numaralı” alana da içeriğimizi yazıyoruz. Tabi bu içeriği aynı gün içerisinde bitiremeyebiliriz. Bunun için hemen sağ taraftan “Taslak olarak kaydet” dediğimizde yazı blogumuzda yayınlamayacak ve kaldığımız yerden daha sonra devam edebileceğiz.

Ayrıca ara ara içeriğimiz,n sitemizde nasıl göründüğünü merak ediyorsanız yayın yapmadan “Önizleme” butonu ile içeriğimizi görüntüleyebiliriz.

İçeriğimiz tamamen hazır olduğunda ise “Yayımla” butonuna tıklayarak içeriğimizi blogumuzda yayınlayabiliriz.

Blog sitenizi google’a ekleyin

Evet, blog sitenizi kurduktan ve tasarımınızı seçtikten sonra sitenize yazı yani içerik girmeye başlıyorsunuz. Ortalama olarak en az 4-5 içerik ekledikten sonra google’da bu içerik ile alakalı aramalar yapıldığında içeriğimizin google’da görünmesini sağlamak için blog adresimizi google’a eklememiz gerekiyor.

Bunun için öncelikle şu adrese gidelim; https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html

Wordpress blog kurmak - Google'a site eklemek

WordPress blog kur – Siteyi google’a eklemek

URL kısmına blog adresinizi, yorumlar kısmına da blogunuz ile ilgili aralarında virgül olacak şekilde maksimum 3 kelime yazın ve “Adres Ekle” butonuna tıklayın. Bu işlemi sadece bir kere yapmanız yeterlidir. Yani her yeni içerik girdiğinizde sitenizi google’a eklemeyin. Bir kere blog adresinizi girdikten sonra google yeni içeriklerinizi otomatik olarak algılayacak ve dizinine (google sonuçları) ekleyecektir.

Sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz

Aklınıza takılan herhangi bir soru işareti veya yaşadığınız bir sorun olursa bunu hemen aşağıda yorum olarak bana iletebilirsiniz. En kısa sürede size yardımcı olmaya çalışırım.

Blog serüveninizde başarılar dilerim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir