Kapat

AdSense onayı nasıl alınır?

Anasayfa
AdSense AdSense onayı nasıl alınır?

Birçok webmaster ve blogger AdSense başvurusunun reddedilmesinden şikayetçi. Fakat bu reddedilmenin altında gözden kaçan bir çok önemli husus olabilir. Bu sebeple bu hususları sizin için hazırlayıp eksiklikleri ve yanlışlarınızı düzeltmenizi sağlamayı düşündük.

Sitenizi bu maddelere uygun şekilde hazırlarsanız AdSense onayı alacağınızı garanti ediyorum!

1. Özgün içerikleriniz olsun!

Google’ın dikkat ettiği en önemli hususlardan birisi özgünlüktür. Eğer websitenizde kopya içeriklerler varsa AdSense onayı almanız neredeyse imkansızdır. Bunun için yazılarınız tamamen özgün olmalıdır.

2. Websitenizde kaç içerik var?

3-5 tane özgün içerikle AdSense’e başvurmayı düşünmüyorsunuz herhalde. 🙂 Eğer öyle düşünüp başvuru yaparsanız çok yüksek ihtimalle red cevabı almanız çok sürmeyecektir.

AdSense’e başvurmadan önce en az 40-50 tane ve en az 300 kelimelik özgün yazılar oluşturmalısınız. Etrafta 10-15 içerikle onay aldığını söyleyen kişiler olabilir. Ancak bu tamamen şanstır. Siz işinize şansa bırakmayın ve kaliteli işler çıkararak sabırlı olun.

3. Sitenizde yasaklı içeriklere kesinlikle yer vermeyin!

Eğer sitenizde yasaklı ilgili içerikler barındırıyorsanız AdSense onayı almanız mümkün değil diyebilirim. Bu yüzden içeriklerinizi gözden geçirip yasaklı metinlerle karşılaşırsanız direk silin.

Aşağıdaki maddeleri inceleyerek, sitenizden bu tür içeriklerin veya sayfaların bulunmadığından emin olun.

AdSense der ki;

 • Yetişkinlere uygun içerik
 • Tehlikeli veya hakaret barındıran içerik
 • Keyif verici madde veya uyuşturucularla ilgili içerik
 • Alkolle ilgili içerik
 • Tütün ürünleriyle ilgili içerik
 • Sağlık hizmetleriyle ilgili içerik
 • Bilgisayar korsanlığı veya program kırma ile ilgili içerik (warez)
 • Ödeme programları sunan sayfalar
 • Gerçeği yansıtmayan içerik
 • Şok edici içerik
 • Silahlarla ilgili içerik
 • Yasa dışı içerik
 • Dürüst olmayan davranışlara imkan sağlayan içerik

barındıran siteleri onaylamıyorum.

4. Sitenizi günde kaç kişi ziyaret ediyor?

Sitenizde kayda değer bir hit yok ise bu durum Google’ın dikkatini çekecek ve AdSense başvurunuz reddedilecektir. Bu durum oldukça doğaldır. Reklam verenler neden hiç kimsenin ziyaret etmediği sitelere reklam versinler ki? Google bu konuda reklam verenin hakkını koruyor diyebiliriz.

5. Siteniz ne kadar aktif/güncel?

Bu konu da oldukça önemlidir. Eğer haftada veya ayda sadece 1-2 içerik yayınlıyorsanız bu durum Google’ın hiç hoşuna gitmeyecektir. Siteniz her zaman aktif ve güncel olmalı. Kullanıcılara yeni ve güncel içerikler sunmalısınız ki sitenizin kalitesi artsın.

6. Hangi alt yapıyı kullanıyorsunuz?

WordPress, Blogger benzeri alt yapılarla AdSense onayı almak sizin kodladığınız veya oluşturduğunuz sistemlere göre daha kolaydır. Bunun sebebi ise bu popüler alt yapılar ,dünyada kendini kanıtlamış, güvenli ve daima güncel olmalarından kaynaklanıyor. Ayrıca AdSense için görünüm (tema) çok önemlidir. Eğer ki AdSense başvurunuz görünümden dolayı red aldıysa site görünümünü değiştirmek bu sistemlerle daha kolaydır.

7. Websiteniz SEO’da ne durumda?

Bir diğer önemli unsur ise sitenizin SEO durumu yani popülaritesi. Sitenizi açar açmaz içine 40-50 tane içerik ekleyip hemen AdSense’e başvuru yapmayın. Öncelikle tekrardan söyleyeyim “sabırlı olun”. Sitenize bir yandan özgün kaliteli içerikler eklerken diğer yandan da yavaş yavaş SEO çalışmalarına başlayın. Bu sayede sitenize belli potansiyel kazandırıp popülaritesini artmasını sağlayabilirsiniz. Böylece Google sitenize AdSense için +1 puan daha verecektir.

Bu arada Google SEO için Google SEO İpuçları yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

8. Temanız kullanışlı mı? İçeriği yansıtıyor mu? Renkleri uyumlu mu?

Google’ın önem verdiği bir diğer unsur da kullanıcı deneyimidir. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek tema ile mümkündür. Öyle bir tema seçmelisiniz ki kullanıcının sitenizde rahatça dolaşmasını sağlamalısınız. Bundan ayrı olarak bu tema içeriği yansıtmalı ve göze hoş gelen renk uyumları ayarlanmalıdır.

9. Gerekli sayfalarınızı oluşturdunuz mu?

AdSense başvurunuzu yapmadan önce gizlilik politikası, hakkında ve iletişim sayfalarını oluşturarak düzenlemenizi şiddetle öneriyorum. Bu sayfalar sitenizi daha profesyonel gösterecektir.

10. SSL sertifikanız var mı? (Bonus)

SSL sertifikası AdSense için pek önemli olmasa da siz yine uygun fiyata bir SSL alabiliyorsanız alın derim. Böylece Google sitenize AdSense için +1 puan daha verecektir.

Şimdi hazırsanız öncelikle aşağıdaki bağlantıdan AdSense  program politikalarını inceleyin ve ardından tamamen hazır olduğunuzda bir alttaki bağlantıdan AdSense’e başvurun.

Bol şans!

AdSense program politikaları

Google AdSense kaydol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir