Kapat

AdSense gelirinizi arttırmanın etkili yolları!

Anasayfa
AdSense AdSense gelirinizi arttırmanın etkili yolları!

Öncelikle merhaba, eğer sen de sitenin AdSense gelirinin normalin altında olduğunu düşünüyorsan bu yazıyı sonuna kadar okumanı şiddetle tavsiye ediyorum. Unutma, eğer sabrın yoksa websitelerinden para kazanman mümkün değil. Bu yüzden sabırlı, soğuk kanlı ve profesyonel şekilde ilerlemen gerekiyor.

Website sahiplerinin en iyi gelir kapısından birisi hiç şüphesiz Google AdSense. AdSense ile kimi webmaster veya blogger ayda 30 lira kazanırken kimileri de 10.000 lira kazanabiliyor. Bu farkın bir çok sebebi var. Mesela, kullanıcının sitede kaldığı süre, içerik kalitesi, reklam yerleşimleri, SEO çalışmaları vs. Tabi ki bunlar genel sebepler ve eğer AdSense’ten iyi paralar kazanmak istiyorsan senin bu genel sebepleri çoktan atlamış olman gerekiyor. Eğer bunları da iyi bir şekilde yapmış ve yine de AdSense gelirinden şikayetçiysen o zaman hemen AdSense gelirini nasıl arttıracağını anlatmaya başlayayım.

1. Öncelikle reklam yerleşimi! (Heat Map)

En önemli hususlardan birisi reklam yerleşimidir. Kötü bir reklam yerleşimi hiçbir site AdSense’den iyi paralar kazanamaz. Bu yüzden reklamları sitene rastgele ve nereyi boş görürsen yerleştirme. Reklam yerleşimi kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde ve cihazlara uygun olarak yerleştirilmelidir. Aşağıdaki görselde reklam yerleşimini nasıl yapabileceğin hakkında fikir verebilir. Koyu alanlarda yapılan reklam yerleşimleri açık olanlarına göre daha fazla dönüş sağlamaktadır.

2. AdSense reklam boyutlarını iyi seç!

AdSense’nin görsel reklamlarını kullanıyorsan, unutma ki boyut ne kadar büyük olursa tıklama oranı da bir o kadar artacaktır. Fakat bu kocaman reklamları iyi bir şekilde konumlandırman gerekiyor. Yani gidip reklamları kullanıcıların gözüne sokmaya çalışırsan, bu durum kullanıcıların hiç hoşuna gitmeyecektir ve belki de bundan sıkılıp siteni terk edecekler. Benim tavsiyem bu reklamları footer’in hemen üstüne yerleştirmen.

3. Görsel reklamlar mı yoksa metin reklamları mı?

Biliyorsunuz ki AdSense’de iki türlü reklam yayını mevcut. Bunlardan en çok kullanılan görsel reklamlar ve diğeri metin reklamlarıdır. Görsel reklamlar sitende banner şeklinde yayınlanan reklamlar olurken, metin reklamları da metin/yazı halinde yayınlanan reklamlardır. Google genelde metin ve görsel reklam seçimini kendisinin yapmasını öneriyor fakat bu seçimi senin yapman daha iyi olur diye düşünüyorum. Sana tavsiyem eğer sitende daha fazla metin bulunduruyorsan görsel reklamları, daha fazla görsel bulunduruyorsan metin reklamlarını tercih etmelisin.

4. İlgili reklamlar kategorilerini iyi belirle!

Bu husus oldukça önemlidir. Dikkat etmen gereken, sitende yayınlanan reklamlar sitenin içeriği ile alakalı olmalıdır. Burada hedeflenen olay sitenin asıl kitlesinin ilgisini çekip reklamlara yönlendirmek.

5. ReMarketing (Yeniden pazarlama) yöntemi!

Google’ın kullandığı diğer bir reklam yayınlama şekli de remarketing(yeniden pazarlama).  Bu yöntem ile kullanıcıların dikkatini daha fazla çekmek hedeflenir. Mesela, ben google’da ayakkabı fiyatları diye arama yaptım ve çeşitli e-ticaret sitelerini dolaştım. Ardından yazılım ile ilgili bir blog sitesini ziyaret ettiğimde karşıma ayakkabı reklamları gelebiliyor. Google burada çerezleri(cookie) kullanıp AdSense kullanan başka bir sitede benim arama geçmişimi okuyabiliyor ve o sıra benim nelerle ilgilendiğimi anlayarak dikkatimi çekip reklama tıklamamı sağlıyor.

6. Reklam inceleme merkezini optimize et!

Bir diğer nokta ise AdSense’in reklam inceleme merkezinden websitenle alakalı olmayan veya sitende yayınlanmasını istemediğin reklamları engelleyerek tıklama oranını (TO) arttırabilirsin.

7. Özgün ve zengin içerikler oluştur!

Eğer özgün ve zengin içerikler oluşturmuyor tamamen kopya ve spinlenmiş yazılar kullanıyorsan AdSense’den iyi paralar kazanmak mümkün değil. Kesinlikle kullanıcının ilgisi çekecek, faydalı ve özgün yazılar oluşturmaya çalış. Acele etme!

8. AdBlock kullananları uyarabilirsin

Biliyorsun ki AdBlock reklamları engelleyen bir yazılım. Bir çok website sahibinin tek gelir kaynağı da banner reklamlar. Fakat günümüzde AdBlock kullananların sayısı bayağı bir arttı. Eğer istersen AdBlock algılayıcı yazılım kullanabilir ve AdBlock kullanan ziyaretçiyi kibarca uyararak siten için devre dışı bırakmasını rica edebilirsin.

9. Test et, deneme yapmaktan korkma!

Yazının sonuna kadar bir çok tavsiyelerde bulundum. Fakat sadece bunları uygulayıp oturma 🙂 Sürekli dene! Mesela reklam yerleşimlerinin ne kadar performans sağladığını, hangi reklamların daha çok ilgi gördüğünü vs. gözlemle. Bu şekilde en iyi dönüş sağlanan reklamlar üzerine yüklenerek kazancını sürekli arttırmaya çalış!

10. SEO çalışmalarını aksatma!

Organik ziyaretçi candır! SEO çalışmalarını doğal, düzenli ve sürekli olarak yapmaya özen göster. Göreceksin ki AdSense kazancında gerçekten çok iyi yükselmeler olacak.

Bunun için Google SEO İpuçları yazımızı okumanı tavsiye ederim;

Google SEO İpuçları

Bol kazançlar!

“AdSense gelirinizi arttırmanın etkili yolları!” üzerine 6 yorum

  1. makale says:
  2. Cerazza says:
  3. Alper Genç says:
  4. Emre says:
  5. Harun says:
  6. suna says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir